Uhkista mahdollisuuksiin -loppuseminaari järjestettiin Kohoa Synergiakeskuksessa helmikuun puolessa välissä. Tilaisuudessa kuultiin vankkaa analyysiä siitä, mitä ilmastoriski tarkoittaa eri toimialoille Kouvolan seudulla. Samalla esiteltiin ilmainen 3E-työkalu, jonka avulla organisaation ilmastoriskit käännetään mahdollisuuksiksi.
Projektipäällikkö Tero Hasu Kouvola Innovation Oy:stä muistutti, että ilmastonmuutokseen varautuminen ja sopeutuminen on teema, joka nousee jatkuvasti kaikenkokoisten yritysten agendalla. Hasun mukaan mikään prioriteetti se ei kuitenkaan vielä ole.
– Tämän hankkeen tuloksena on yrityksille tehty ilmainen työkalu, joka auttaa heitä tässä asiassa eteenpäin.
Projektitutkija Ellen Saltevo LUTin Kouvolan toimipisteestä kertoi tarkemmin itse työkalusta. Väitöskirjaa pitkälti samoista teemoista tekevä Saltevo kuvaili 3E-työkalua strategiseksi ”ajatustyökaluksi”, joka haastaa yrityksiä pohtimaan asioita eri näkövinkkelistä.
– Tällöin ei pidä juuttua niihin uhkakuviin, vaan miettiä, miten voidaan edetä kohti kestävämpää bisnestä. Liiketoiminta tulee rakentaa niin, että sillä on aitoa sopeutumiskykyä.

Projektitutkija Ellen Saltevo kertoi 3E-työkalun monikäyttöisyydestä.
Kolme askelta parempaan riskinhallintaan
3E-työkalun kolme E-kirjainta tulevat sanoista Ennakoiva, Elvyttävä ja Elinvoimainen. Tämä tarkoittaa sitä, että ennakoivasta toiminnasta edetään elvyttävän kautta elinvoimaiseen liiketoimintaan. Keskeinen paradigman muutos on perspektiivin siirtäminen ihmiskeskeisestä elämäkeskeiseen, tutkija huomautti.
– Muutos on näkyvissä jo monilla toimialoilla, vaikka se ei vielä valtavirtaa olekaan.
Toimitusjohtaja Pirjo Jantunen Tyrsky-Konsultointi Oy:stä kertoi tarkemmin siitä, miten ilmastotyökalu on jalkautettu paikallisille toimialoille. Esimerkiksi rakennetun ympäristön puolella on selvää, että säärasitus laittaa kiinteistöt koville, tulvat yleistyvät ja myrskyjen vaikutukset voimistuvat. Tutkimusten valossa sademäärät kasvavat Kymenlaaksossa 6-7 prosenttia vuoteen 2050 mennessä.
Mitä sitten voi tehdä? – Jantunen totesi, että julkisivut ja esimerkiksi niissä käytetyt materiaalit täytyy suunnitella ja toteuttaa enemmän rasitusta kestäviksi ja kaadot kiinteistöllä miettiä viisaasti.
– Esimerkiksi hulevesijärjestelmien kohdalla pitää miettiä, onko mitoitus oikealla tasolla vai pitääkö kapasiteettia lisätä, linjasi Jantunen.

Toimitusjohtaja Pirjo Jantunen taustoitti ilmastotyökalun jalkauttamista.
Resilienssi muhii mullassa
Maa- ja metsätalous sekä ruoantuotanto kohtaavat osittain samoja ilmastohaasteita. Sadot heikkenevät, puunkorjuu vaikeutuu, tuholaiset saavat jalansijaa – horisontti on varsin synkkä. Jantusen mukaan olemassa on silti kelpo konsteja, joilla panna vastaan:
– Uudet, resilientit kasvilajit maanviljelyssä ja monilajinen metsä metsäteollisuudessa ovat hyviä keinoja. Myös omavaraisuutta tulee vahvistaa esimerkiksi energian ja lannoitteiden suhteen.
Paljolti on kyse optimoinnista: kestävä keskitie on löydettävä, olipa kyse sitten kastelusta tai tuholaistorjunnasta. Samalla hiilensidonta tarjoaa uusia mahdollisuuksia ja yrityksille tarjoutuu varmasti myös saumoja lanseerata kokonaan uusia tuotteita muuttuvaa kysyntää palvelemaan.
Kaikkien aikojen infraremppa?
Liikenne- ja logistiikka on sekin tärkeä toimiala Kouvolan seudulla. Tällä sektorilla on riippakivenä kaulassa heikossa hapessa oleva infrastruktuuri, jonka rappeutumista ilmastonmuutos vain vauhdittaa. Jantunen huomauttaa, että infran korjaustoimet on mitoitettava tulevaisuuden ilmastospeksien mukaan, tai ne ovat auttamattomasti vanhanaikaisia heti startissa.
– Lisäksi logistiikkaan tarvitaan reaaliaikaisia varoitusjärjestelmiä ja vaihtoehtoisia reittejä.
Viimeinen seminaarissa käsitelty toimiala oli energia. Tälläkin sektorilla myrskyt ja tulvat ovat varteen otettava mustapekka: kun tuotantolaitokset ja verkot vaurioituvat, se on tiukka paikka yksilölle, yritykselle ja yhteiskunnalle.
– Meidän tulee suojata kriittistä infraa. Hajauttaminen ja varmuusvarastointi ovat myös tärkeitä.
Sanoista tekoihin!
Olipa toimiala mikä hyvänsä, 3E-työkalu toimii käytännössä kolmen askeleen kautta. Ensin yrityksen arvoketju dokumentoidaan; sitten tehdään riskiarvio; ja lopuksi laaditaan toimintasuunnitelma.
– Toimenpiteet kannattaa keskittää olennaisiin vaikutuksiin, vinkkasi Jantunen.
Seminaarin aikana kuultiin ilahduttavan aktiivista yleisökeskustelua. Pitkän linjan yrittäjä, rakennusneuvos Veli Hyyryläinen totesi, että ilmastotoimien toteuttaminen ei juuri motivoi yrityksiä, mikäli kilpailutuksissa halvin hinta on edelleen se, mikä ratkaisee.
Ellen Saltevo sanoi uskovansa, että tilanne on muuttumassa: hinnan lisäksi tulee muitakin kriteereitä, joilla tehdä eroa palveluntuottajien välille.
– Kun asiakas sitä vaatii, asiat muuttuvat, tiivisti Tero Hasu.
Toinen konkari, yrittäjäneuvos Raino Kukkonen totesi, että esimerkiksi maataloudessa ilmastonmuutoksen vaikutus on kiistaton, mutta kassavirran varjeleminen on edelleen se tärkein juttu.
Etkö päässyt paikalle? Tutustu loppuseminaarin esityksiin ja työkaluun nyt!
Ellen Saltevon 3E-työkalua käsittelevä esitys on nähtävissä täällä. Pirjo Jantusen kattava esitys siitä, miten ilmastotyökalu on jalkautettu paikallisille toimialoille on luettavissa täältä. Voit soveltaa työkalua myös omalle yrityksellesi – lataa työkalu tästä.