JM LVI-Palvelut Oy:n yrittäjät Jyri Hirvonen ja Mauno Nieminen Vartiotie 5:n saneerauskohteessa Kouvolassa.

Kinnon alkuneuvonnasta yrittäjiksi – JM LVI-Palvelut Oy:n toiminta käynnistyi lupaavasti

Yhteisellä työpaikalla syntynyt ajatus omasta yrityksestä muuttui keväällä 2025 todeksi, kun Jyri Hirvonen ja Mauno Nieminen perustivat JM LVI-Palvelut Oy:n. Kinnon yritysneuvonnasta vauhtia saanut yritys on lähtenyt kasvuun, ja töitä on riittänyt niin yksityis- kuin yritysasiakkaiden parissa. Tapasimme yrittäjät Kouvolan Yritystilojen saneerauskohteessa Vartiotiellä.

Ajatus omasta yrityksestä kypsyi yhteisellä työpaikalla

Jyri Hirvonen ja Mauno Nieminen työskentelivät useamman vuoden samassa LVI-alan yrityksessä ennen päätöstään ryhtyä yrittäjiksi. Ajatus oman yrityksen perustamisesta oli noussut esiin jo aiemmin, mutta vähitellen keskustelut alkoivat muuttua konkreettisiksi suunnitelmiksi.

– Oltiin vähän puhuttu aikaisemmin, että voisi olla jossain kohtaa ihan siistiä kokeilla omia hommia, yrittäjät muistelevat.

Kun yrityksen perustaminen alkoi tuntua ajankohtaiselta, tietoa lähdettiin etsimään verkosta. Hakujen kautta löytyi Kouvola Innovation eli Kinno, jonka yritysneuvonnasta yrittäjät saivat apua ensimmäisiin käytännön kysymyksiinsä.

Erityisesti yritystoiminnan aloittamiseen liittyvä hallinto, lomakkeet ja muut velvoitteet mietityttivät tulevia yrittäjiä. Kinnon Timon kanssa sovitussa tapaamisessa asioita päästiin käymään läpi käytännönläheisesti.

– Timo osasi kertoa, mitä lappuja täytetään ja minne ne lähetetään. Se meni oikein näppärästi sitä kautta.

Huhtikuussa 2025 JM LVI-Palvelut Oy aloitti toimintansa.

Alkujännityksestä nousujohteiseen arkeen

Yrityksen ensimmäiset kuukaudet toivat mukanaan uudenlaista vastuuta ja paljon opittavaa. Vaikka molemmilla yrittäjillä oli jo kokemusta LVI-alan käytännön töistä, oman yrityksen pyörittäminen toi työnkuvaan myös uusia tehtäviä.

Erityisesti asiakashankinta ja töiden riittävyys mietityttivät toiminnan alussa. Epävarmuus kuitenkin väheni vähitellen, kun yritys alkoi saada asiakkaita ja toiminta kehittyi.

– Homma on ollut ihan suht nousujohteista, vaikka tietysti alkuun jännitti, että miten lähtee ja miten saa asiakkaita, yrittäjät kertovat.

Yrittäjyyden parhaiksi puoliksi kaksikko nostaa mahdollisuuden vaikuttaa omaan työhönsä ja nähdä oman panoksensa vaikutukset konkreettisesti. Haastavampaa puolestaan on ollut hallinnollisten tehtävien ja paperitöiden hoitaminen, joista yrittäjät vastaavat yhdessä.

Kouvolan Yritystilojen kiinteistöjä uudistetaan Vartiotiellä

Yksi JM LVI-Palvelut Oy:n syksyn työkohteista sijaitsee Kouvolan Yritystilat Oy:n kiinteistössä Vartiotie 5:ssä. Kohteessa uusitaan vanhaa kaukolämmön lämmönjakokeskusta ja toimistotilojen patteriventtiileitä. Vastaava saneeraus Vartiotie 3:ssa valmistui edellisellä viikolla.

Uudistukset ovat osa Kouvolan Yritystilojen pitkän tähtäimen suunnitelmaa. Kiinteistöjen vanhat lämmitysjärjestelmät ovat saavuttaneet teknisen käyttöikänsä pään, ja niiden uusimisella pyritään varmistamaan lämmityksen luotettava toiminta myös tulevina vuosikymmeninä.

– Lämmitys pelaa ja käyttövesi pelaa silleen kuin niiden pitää. Ei tule sitten talvella niitä ongelmia, että nyt ei lämmitys pelaakaan, yrittäjät kuvailevat saneerauksen merkitystä.

Urakkaan kuuluu myös lämmitysverkoston linjasäätöventtiilien, patteriventtiilien ja termostaattien uusiminen sekä verkoston tasapainottaminen. Verkoston tarkempi hienosäätö tehdään ensimmäisen lämmityskauden aikana.

Samalla kiinteistöautomaatio uudistetaan vastaamaan nykyisiä tarpeita. Huonekohtaiset lämpötila-anturit mahdollistavat lämmityksen tarkemman ohjauksen todellisten sisälämpötilojen perusteella. Etähallinnan ja kulutustietojen seurannan avulla kiinteistön omistaja voi havaita poikkeamia ja puuttua niihin aiempaa tehokkaammin.

Suunnittelussa huomioidaan myös Energiateollisuuden K1/2021-ohjeistus, jossa kaukolämmityslaitteiden mitoitusta on kehitetty tukemaan tulevaisuuden matalampia kaukolämpöverkon toimintalämpötiloja.

Tulevaisuuteen katsotaan luottavaisesti

JM LVI-Palvelut Oy:n palveluihin kuuluvat monipuoliset LVI-asennukset ja huoltotyöt hanojen vaihdoista lämmitysjärjestelmien saneerauksiin. Lisäksi yritys asentaa muun muassa ilma- ja ilma-vesilämpöpumppuja.

Syksy on ollut yrittäjille kiireistä aikaa, sillä lämmitysjärjestelmien huollot ja kunnostukset korostuvat ennen talven pakkasia. Töitä on tiedossa myös loppuvuodelle.

– Kyllä tässä hyvin on ollut hommaa. Tää syksy on varsinkin ollut tosi kiireinen. Ihan hyvät näkymät, yrittäjät toteavat.

Yhteisestä ajatuksesta syntynyt yritys on löytänyt paikkansa Kouvolan LVI-alan palveluntarjoajien joukossa. Kinnon yritysneuvonnasta alkanut yhteistyö on yksi esimerkki siitä, miten oman yrityksen perustamista pohtiva ammattilainen voi saada tukea suunnitelmiensa toteuttamiseen.

JM LVI-Palvelut Oy lyhyesti

  • Yrittäjät: Jyri Hirvonen ja Mauno Nieminen
  • Perustettu: huhtikuussa 2025
  • Palvelut: LVI-asennukset, huoltotyöt, lämmitysjärjestelmien korjaukset sekä ilma- ja ilma-vesilämpöpumppujen asennukset
  • Asiakkaat: yksityis- ja yritysasiakkaat
  • Jutun työkohde: Kouvolan Yritystilat Oy:n Vartiotie 5:n kiinteistö
  • Verkkosivut: jmlvi.fi

Katso yrittäjien haastattelu

Jyri Hirvonen ja Mauno Nieminen kertovat videolla yrityksen perustamisesta, yrittäjyyden alkutaipaleesta ja Vartiotien saneerauskohteesta.

Harkitsetko oman yrityksen perustamista? Kinnon maksuttomasta yritysneuvonnasta saat apua yritysidean kehittämiseen, perustamisen käytännön kysymyksiin ja yrittäjyyden ensiaskeleisiin.

Scroll to top